Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kronika OSP Lipowiec OnLineCo roku począwszy od 2010 OSP Skoczów organizuje Halowy Turniej Piłki Nożnej im. Bogusia Kowalczyka.

Bogdan Kowalczyk - strażak OSP Skoczów, 34 lata służył w pożarnictwie, naczelnik OSP Skoczów. Urodzony 15.06.1960r. Zmarł w niedzielę 19 kwietnia 2009 roku podczas alarmowego wyjazdu OSP Skoczów mając 48 lat. O godz. 14.16 na skrzyżowaniu ulic Strażackiej, św. Marcina i Liliowej w Ochabach, prowadzący samochód pożarniczy dh Bogdan Kowalczyk, w wyniku zawału mięśnia sercowego stracił panowanie nad pojazdem uderzając w skrzynki pocztowe i ogrodzenie posesji prywatnej. Nikt z załogi nie ucierpiał. Dh Bogdan po kilkudziesięciominutowej reanimacji odszedł z tego świata. 19 kwietnia 2010r. dokonano odsłonięcia pamiątkowego obelisku w miejscu wypadku.

25 listopada 2013 w odpowiedzi na zaproszenie komendanta gminnego OSP w Skoczowie dh Romana Kohut nasza jednostka wyłoniła 8 chętnych do udziału w turnieju. Rywalizacja odbyła się o godz. 18.30 w Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie. W turnieju udział wzięło 7 drużyn. Nasza drużyna zajęła 5 miejsce. Skład: Rafał Duda, Sebastian Płonka, Daniel Siemienik, Marcin Nowak, Rafał Siemienik, Dariusz Płonka, Sławomir Pieknik, Mateusz Łabudek.

2014-01-03 14:12:32

W dniach 30.08.2013 - 26.10.2013 odbył się kurs podstawowy strażaków ratowników. Młodzi kandydaci na strażaków wzięli udział w 104 godzinnym kursie. Nauczyli się pracy strażaków zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej. Nauczyli się m.in. jak gasić pożary w pomieszczeniach, na wolnej przestrzeni, blisko innych budynków, jak wygląda praca podczas powodzi, jak używać pił spalinowych do drewna, betonu i stali, jak pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych w pomieszczeniach zadymionych, jak pracować podczas usuwania szkód wypadku drogowego oraz podstaw pierwszej pomocy w różnych sytuacjach itp. Kurs ukończyło sześciu druhów naszej jednostki tj. Artur Ryś, Michał Górniok, Rafał Siemienik, Sławomir Pieknik, Marcin Dybczyński i Sebastian Płonka.

2014-01-03 13:58:07

Dnia 11 listopada miały miejsce obchody dnia odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 10:00 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele Ewangelicko Augsburskim w Ustroniu. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, goście i zgromadzeni ludzie przeszli pod Pomnik Pamięci Narodowej, który znajduje się za budynkiem Ratusza. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej jednostki w składzie: Artur Ryś, Sławomir Pieknik, Filip Tomiczek.

2014-01-03 13:45:45

W piątek 8 listopada o godz. 16:00 odbyło się seminarium dla opiekunów MDP na temat sposobów prowadzenia MDP. Organizatorem seminarium był zarząd oddziału powiatowego ZOSP RP w Cieszynie oraz Burmistrz Miasta Ustroń. W sali MDK "Prażakówka" zgromadzili się prezesi, naczelnicy i opiekunowie MDP z jednostek całego powiatu. Na seminarium zaproszono druhnę wiceprezes ZG ZOSP RP Teresę Tiszbierek oraz przedstawicieli zarządu wojewódzkiego ZOSP RP. Ponadto na seminarium przybyli założyciele Komisji ds. MDP w powiecie bielskim. T. Tiszbierek przedstawiła prezentację pt. "Rola Opiekuna MDP", a następnie prezes ZOP ZOSP RP w Cieszynie dh Rafał Glajcar przedstawił wykład pt. "MDP jako wyznacznik jakości OSP(na przykładzie powiatu cieszyńskiego)." Nastąpiła przerwa, w której można było poczęstować się kanapkami, kołaczem lub wypić kawę lub herbatę. Na dworze można było obejrzeć nowy samochód OSP Ustroń Centrum Mercedes Atego. Po przerwie mł. bryg. Damian Legierski przedstawił zbiór dokumentów i regulaminów przydatnych w prowadzeniu MDP. Nadszedł czas na panel dyskusyjny, w którym zgromadzeni na sali goście zadawali pytania dh T. Tiszbierek i dh R. Glajcar. Po zaciętej dyskusji odnośnie prowadzenia MDP i organizacji zajęć dla drużyny, Rafał Glajcar dokonał prezentacji nowej strony internetowej OP ZOSP RP w Cieszynie. Na zakończenie podsumowania seminarium dokonał wiceprezes ZOW ZOSP RP woj. śląskiego dh Jerzy Szkatuła. Na końcu zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Naszą jednostkę reprezentowali: Tadeusz Krysta - prezes, Grzegorz Górniok - naczelnik, Rafał Siemienik - opiekun MDP.

2014-01-03 13:41:39

W sobotę 19 października na ślubnym kobiercu stanął kolejny członek naszej jednostki - Rafał Duda, który wziął sobie za żonę Annę Spilok. Do ślubu młoda para była wożona małym samochodem pożarniczym FORD TRANSIT. W weselu udział brała delegacja OSP Lipowiec oraz zaproszeni koledzy z jednostki. Część druhów, którzy nie brali udziału w uroczystości zrobili strażacką szlogę. Zajechali drogę STAREM 266 i zrobili bramę wodną.

https://scontent-b-mad.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/1374870_239561636201263_2003956201_n.jpg

2014-01-03 13:26:36

W sobotę 28 września o godz. 9:00 na stadionie KS "Beskid" w Skoczowie, odbyły się powiatowe zawody sportowo pożarnicze OSP. W zawodach udział wzięły 22 drużyny mężczyzn w GRUPIE A oraz 4 drużyny kobiece w GRUPIE C. Wśród drużyn męskich startowały dwie jednostki z maista Ustroń - OSP Ustroń Lipowiec i OSP Ustroń Polana. Po wieloletniej przerwie na zawody powróciła konkurencja musztry. Konkurencja "Musztra" była wspólna dla kobiet i mężczyzn. W GRUPIE A 1 m-ce zajęła drużyna z OSP Chybie Mnich, 2 m-ce OSP Wisła Jawornik, a 3 m-ce ex aquo OSP Koniaków Centrum i OSP Brenna Centrum. Nasza jednostka uplasowała się na 6 miejscu. W GRUPIE C 1 m-ce zajęły panie z OSP Kozakowice, 2 m-ce OSP Chybie Mnich, 3 m-ce OSP Koniaków Centrum. W konkurencji "musztra" 1 m-ce zdobyli druhowie z OSP Koniaków Centrum, 2 m-ce panowie z OSP Wisła Jawornik, na 3 i 4 miejscu dość nieoczekiwanie uplasowały się drużyny kobiece. 3 m-ce zajęły druhny z OSP Kozakowice, a 4 panie z Koniakowa Centrum. Nasza drużyna zajęła 6 miejsce.

2014-01-03 13:12:17

OSP Ustroń Lipowiec w pięknym stylu wygrywa międzygminne zawody sportowo pożarnicze miasta Ustroń i gminy Brenna!!

W GRUPIE A sekcja nr 1 wygrała gminne zawody sportowo pożarnicze uzyskując wynik 115pkt wyprzedzając sekcję nr 2, która uzyskała wynik 120pkt natomiast trzecia drużyna OSP Ustroń Polana ukończyła rywalizację z 135pkt. Dodatkowo MDP Lipowiec - chłopcy zajęli pierwsze miejsce, a MDP dziewcząt drugie!! W gminie Brenna 1 m-ce zajęło OSP Górki Wielkie, 2 m-ce OSP Brenna Leśnica, 3 m-ce OSP Brenna Centrum sekcja nr 1. Do Lipowca powędrowało w sumie aż 7 pucharów!! Sekcja nr 1 grupy A zdobyła puchar za 1-miejsce spośród jednostek miasta Ustroń, za najlepszy wynik w ćwiczeniu bojowym oraz "Super puchar" dla najlepszej drużyny spośród wszystkich startujących jednostek z gminy Brenna i miasta Ustroń. Sekcja nr 2 przywiozła ze sobą puchar za zajęcie 2 miejsca oraz puchar za najlepszy wynik w sztafecie. Odpowiednio drużyny chłopców i dziewcząt otrzymały puchary za 1 i 2 miejsce oraz nagrody rzeczowe(chłopcy-torby sportowe; dziewczęta-bluzy).

2014-01-03 13:01:18

W niedzielę 18 sierpnia odbyły się tradycyjne Ustrońskie Dożynki. Rano o godzinie 10:00 odbyła się msza św. w kościele św. Klemensa, podczas której dziękowano za tegoroczne plony. O 14:00 tradycyjnie ulicami: Kuźnicza, Daszyńskiego, 3-go Maja, Hutnicza przeszedł barwny korowód dożynkowy. W korowodzie jak co roku swoje wozy zaprezentowała nasza jednostka. Po raz pierwszy jechał w korowodzie nasz nowy wóz FORD TRANSIT, na którym umieściliśmy napis: "Burmistrzu dziękujemy za nowy wóz".

W samochodach jechały dziewczęta z MDP oraz młodzi druhowie OSP. Z dachu samochodu STAR czwórka druhów polewała ludzi wodą. Każdy uczestnik korowodu, jak i druhowie, którzy zabezpieczali ulice miasta otrzymali bloczki żywnościowe.

2014-01-03 12:47:42

15 sierpnia miały miejsce obchody święta Wojska Polskiego. O godzinie 10:30 w kościele sw. Klemensa w Ustroniu odbyła się uroczysta msza św. z udziałem władz miasta i pocztami sztandarowymi organizacji społecznych. Po mszy wyruszył przemarsz pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie uczczono pamięć poległych niegdyś żołnierzy, złożono kwiaty, przypomniano historię walki Polaków o wolność i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". W uroczystości udział brał poczet sztandarowy z naszej jednostki.

2014-01-03 12:41:23

20 lipca nasza jednostka organizowała pokazy pracy strażaków dla dzieci i młodzieży przebywającej na wakacjach w stanicy harcerskiej w Lipowcu. O godzinie 20:00 otrzymaliśmy powiadomienie o palącym się lesie i osobie poszkodowanej ze złamaniem nogi i podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa. Po przyjeździe na miejsce zastęp samochodu STAR przystąpił do gaszenia lasu(ogniska) wykorzystując szybkie natarcie i rozwijając jedną linię gaśniczą. Zastęp samochodu FORD udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej osobie poszkodowanej zakładając kołnierz ortopedyczny i szyny krammera. Po zakończeniu pokazów dzieci mogły przejechać się wozem strażackim. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do jednostki zastępy powróciły ok. 22:30.

2014-01-03 12:06:14

Wieczorem 28 czerwca trójka chłopców i dwójka dziewcząt z naszych drużyn młodzieżowych wyjechała pociągiem z Katowic na obóz szkoleniowo-wypoczynkowy MDP do Niechorza (woj. zachodniopomorskie). Zakwaterowani byli w 5-osobowych domkach letniskowych. Podczas obozu wzbogacili się o cenną wiedzę o ochronie przeciwpożarowej i zyskali liczne praktyczne umiejętności. W programie szkolenia znalazła się również musztra. Zaliczając egzamin końcowy ukończyli Kurs Dowódców Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Po dwóch tygodniach pełnych wrażeń, 14 lipca nasza młodzież wróciła do Lipowca.

2014-01-03 11:57:44

30 maja 2013 tj. czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie po mszy św. o godz. 9:00 miała odbyć się procesja do czterech ołtarzy zbudowanych z tej okazji na terenie parafii. Jednak z powodu ulewnego deszczu procesja została odwołana. Strażacy mieli wybudować jeden z ołtarzy i nosić baldachim. Byli przygotowani, lecz ostatecznie procesja nie wyruszyła.

2014-01-03 11:51:35

W czwartek 6 czerwca o godzinie 16:00 w sali gimnastycznej SP nr 5 w Lipowcu odbył się 2-godzinny trening naszych strażaków przed powiatowymi zawodami strażaków w piłce nożnej. Na sali trenowało sześciu naszych strażaków (Marek Jurecki, Łukasz Nowak, Sebastian Płonka, Rafał Siemienik, Marcin Nowak i Dariusz Płonka). Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem dyrekcji szkoły za nieodpłatne udostępnienie sali gimnastycznej.

2013-06-06 19:35:00

23 maja odbyło się zebranie Zarzadu Gminnego ZOSP RP Ustroń. Wyjątkowo miało ono miejsce poza siedziba Urzędu Miasta, w remizie OSp Ustroń Nierodzim. Było to spowodowane chęcią wręczenia odznaczeń druhom OSP Lipowiec i Nierodzim. Spośród naszych kolegów brązowy medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał Rafał Musioł, natomiast odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali: Rafał Duda, Łukasz Chrapek i Marek Jurecki. Odznaczenia wręczał wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP i prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Rafał Glajcar oraz prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP i burmistrz miasta Ustroń dh Ireneusz Szarzec.

2013-06-05 22:11:38

Jak co roku 3 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. Obchody były połączone z poświęceniem samochodu bojowego FORD TRANSIT i 80 rocznicą urodzin dh Antoniego Kędzior. Zbiórka przed strażnicą była umówiona na godz. 8:15, po czym ok. 8:40 wszyscy wraz z orkiestrą i sztandarem, przeszliśmy marszem do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lipowcu, gdzie o godzinie 9:00 rozpoczęła się msza św. w intencji strażaków naszej jednostki i ich rodzin. W wygłoszonym kazaniu proboszcz dziękował za pomoc przy zabezpieczeniu uroczystości kościelnych i pracach na rzecz parafii i społeczeństwa. Po uroczystej mszy przed kościołem ksiądz proboszcz Marian Frelich dokonał poświęcenia naszego nowego wozu. Następnie udaliśmy się do strażnicy na poczestunek. Po posiłku prezes T.Krysta i naczelnik G.Górniok złożyli życzenia i kwiaty dh Antoniemu Kędzior z okazji 85 rocznicy urodzin. Orkiestra zagrała, a cała sala zaśpiewała jubilatowi "Sto lat". Później jeszcze przez ok. 2 godziny orkiestra umilała nam czas muzyką ("Szła dzieweczka do laseczka", "Lipowski Groń"). Podczas gdy my świętowaliśmy w remizie kilku druhów pojechało na uroczystości patriotyczne pod Pomnik Pamięci Narodowej w Ustroniu.

2013-06-05 21:35:49