Historia jednostki

Historia wg opowiadań dh Józefa Balcar

W grudniu 1928r. zbiera się liczna grupa mieszkańców Lipowca w gospodzie u p. Wardasa, by założyć jednostkę OSP. Inicjatorami tego ważnego wydarzenia byli: Gustaw Janik – tutejszy gospodarz, Jan Walcarek – mieszkaniec Lipowca, Andrzej Chrapek – wójt Lipowca, Józef Gajdzica – naczelnik OSP Nierodzim, Rudolf Świetlik – naczelnik rejonowy ze Skoczowa.

Przewodniczący zebrania Gustaw Janik cel zebrania poddał pod dyskusję. Wszyscy obecni wypowiedzieli się za utworzeniem OSP, ponieważ jest to związek humanitarny i dobroczynny, który w nieszczęściu niesie pomoc ludności miejscowej i pozamiejscowej. W skład pierwszego zarządu weszli: Gustaw Janik, Jan Jaworski, Paweł Krysta, Jan Greń, Jerzy Janik, Paweł Heler, Jakub Maciejczek, prócz nich figurują tam nazwiska: Jerzy Wantulok, Józef Broda, Franciszek Greń, Józef Hałat, Józef Glajc, Jan Szarzec, Jan Bijak, Jerzy Chwastek, Ferdynand Tomica, Dominik Nowak, Jan Cholewa, Franciszek Heler, Teofil Heczko. W roku następnym zakupiono motopompę, którą przechowywano w szopie p. Wardasa. Z okazji jej poświęcenia odbył się pierwszy festyn – dochód przeznaczono na zakup taboru strażackiego. Po zgromadzeniu materiałów budowlanych przystąpiono do budowy zaprojektowanej przez p. Jana Hanusa z Ustronia remizy.

Uroczystość poświęcenia remizy odbyła się w 1932r., w latach następnych, aż do wybuchu II wojny światowej jednostka umacniała się, wyposażała w sprzęt, doskonaliła umiejętności strażackie. W okresie okupacji działalność została przyhamowana, a remiza została zajęta na cele wojsk okupanta. Po wojnie w 1945r. wybrano nowy Zarząd w składzie: Stanisław Kisiała – prezes, Jerzy Wantulok – naczelnik, Franciszek Heler – z-ca naczelnika, Karol Chrapek – sekretarz, Franciszek Bijak – skarbnik.

Remizę wyremontowano po zniszczeniach wojennych i wprowadzono sprzęt, który w czasie wojny był przechowywany w różnych gospodarstwach. W roku 1948 obchodzono 20-lecie istnienia – dochód z imprezy przeznaczono na zakup mundurów ćwiczebnych. W 1953r. zakupiono wóz konny, który przystosowano do przewozu motopompy.

Z okazji 30-lecia OSP zakupiono w 1958r. nową wydajniejszą motopompę, zaś w roku 1959 zakupiono z przetargu samochód marki Dodge, który własnymi siłami przerobiono na samochód strażacki. Służył on naszej jednostce do roku 1976, kiedy to Komenda Powiatowa w Cieszynie przekazała nam samochód marki Lublin, który również we własnym zakresie przystosowaliśmy do celów gaśniczych. Na jednym z zebrań ogólnych w 1981r. zapadła decyzja o budowie Domu Strażaka. Po powołaniu społecznego Komitetu Budowy w składzie: Karol Małysz – przewodniczący, Józef Polok – z-ca przewodniczącego, Edward Krysta – sekretarz, członkowie: Józef Balcar, Karol Cholewa, Stanisław Greń, Gustaw Janik, Stanisław Łabudek, Janusz Molek.

Po pokonaniu wielu trudności z przygotowaniem dokumentacji w dniu 7 lipca 1989r. przystąpiono do prac ziemnych. Dzień 18 sierpnia 1990r. to uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Funkcję kierownika budowy, inspektora nadzoru, księgowej, jak również wszelkie prace związane z budową wykonywane były społecznie przez strażaków oraz mieszkańców dzielnicy. Maj 1994r. to uroczystość poświęcenia i przekazania Domu Strażaka. Na jednym z zebrań mieszkańców dzielnicy w roku 1997 zostaje powołany społeczny komitet fundacji sztandaru dla jednostki OSP Ustroń Lipowiec. Sztandar zostaje przekazany z okazji jubileuszu 70-lecia jednostki w roku 1998. Rok 1998 to również starania o zakup podwozia STAR 266. Rok 1999 to okres karosażu zakupionego podwozia i przystosowanie do działań gaśniczych. 27 listopada 1999r. nastąpiło przekazanie wozu bojowego dla naszej jednostki. Rok 2003 to jubileusz 75-lecia powstania naszej jednostki. W 2008r. Obchodziliśmy jubileusz 80-lecia istnienia naszej OSP. Na działce za strażnicą odbył się festyn. Podczas uroczystości poświęcono figurę św. Floriana – patrona strażaków, którego w póżniejszym czasie zamontowano do podświetlanego okna nad drzwiami garażu bojowego.

W okresie tym przez jej szeregi przewinęło się wielu naszych przodków, wielu już nie żyje. Ci którzy byli jej członkami lub są obecnie to ludzie wartościowi, śpieszący w razie nieszczęścia bliźniemu z bezinteresowną pomocą.

Historia straży pożarnej przygotowana przez dh Józefa Balcara z okazji 75-lecia istnienia jednostki.

2013-05-27 10:16:17